Existují různé formy cukrovky (diabetes mellitus), z nichž častější je diabetes 2. typu, méně častý je diabetes 1. typu. Zvýšená hladina glukózy v krvi je typická pro všechny typy diabetu. Hladiny glukózy v krvi mohou být vysoké v důsledku nedostatku hormonu inzulínu a/nebo snížení účinku tohoto hormonu. Inzulín reguluje množství glukózy v krvi, které se dostává do buněk. Diabetes má v Německu asi 7,2 % dospělých, přičemž většina z nich (přibližně 90 %) má diabetes 2. typu. Na celém světě má diabetes asi 537 milionů dospělých, z nichž většina má diabetes 2. typu, a očekává se, že do roku 2045 se jejich počet zvýší na 783 milionů. V celosvětovém měřítku je podíl lidí s nediagnostikovaným diabetem asi 45 %, ale tento údaj se pohybuje od 54 % v Africe po 24 % v Severní Americe a oblastech Karibiku.
Diabetes 2. typu je onemocnění způsobené snížením citlivosti na inzulín (inzulínová rezistence) a snížením produkce inzulínu v důsledku trvale vysoké potřeby inzulínu, která nakonec ochromí buňky slinivky břišní produkující inzulín. Často se rozvíjí pomalu a dříve se vyskytoval hlavně u starších dospělých, ale nyní se stále častěji vyskytuje i u mladších lidí a dospívajících. Rizikovými faktory jsou genetická predispozice, nadváha, nedostatek pohybu, nevyvážená strava a kouření. Diabetes 2. typu je spojen se zvýšeným rizikem mikrovaskulárních (drobné cévy) komplikací (tj. retinopatie, neuropatie a nefropatie) i makrovaskulárních (velké cévy) komplikací (tj. ischemické choroby srdeční, cerebrovaskulární choroby a onemocnění periferních cév).
Zatímco u diabetiků 1. typu se absolutní nedostatek inzulinu léčí především inzulinem, léčba diabetu 2. typu se zpočátku zaměřuje na změnu životního stylu, jako je zvýšená fyzická aktivita, změna stravy a normalizace hmotnosti, aby se zlepšila inzulinová rezistence a snížila potřeba inzulinu. Pokud tyto změny nestačí, je k dispozici farmakologická léčba, často podávaná formou tablet. Pokud je kontrola hladiny glukózy v krvi stále nedostatečná, může být také nutné podávat inzulin osobám s diabetem 2. typu.